30 Mart 2012 Cuma

Bursa - Uludağ

Uludağ 1. Bölge
     Birkaç hafta önce, havaların da güzel olmasını fırsat bilerek, kayak için Uludağ'a gitmeye karar verdik. Bugüne kadar genellikle, Kartalkaya'yı tercih ettiğimizden dolayı, Uludağ'a sadece iki kere gitmişliğim vardı. İlk gidişimizde birinci bölgeyi, diğerinde de ikinci bölgeyi denemiştik. Ancak üzerinden 3-4 sene geçtiği için, hangi otel merkezidir, hangisinden direk pistlere çıkılır çok da hatırlamıyordum doğrusu.

İlk işimiz, internetten Uludağ otellerinin haritasına bakıp, merkezde gözüken Ağaoğlu My Resort'te odalarımızı ayırtmak oldu. Oteli ayarladıktan sonra sıra geldi feribot biletlerine. Sabah saat 7:00'de Pendik'ten kalkacak olan Yalova feribotuna da biletlerimizi ayarlayınca yola çıkmaya hazırdık artık.

İstanbul - Uludağ arası araba ile yaklaşık üç saat sürüyor. (İstanbul Anadolu yakasından yola çıkarsanız) Biz, sabah 6:30'da yola çıkıp, 9:30'da otele varmıştık bile. İstenirse günübirlik bile gidilebilir kesinlikle. Bir iki sene içinde, körfeze yapılacak olan köprünün de faaliyete geçmesiyle, bu süre daha da kısalabilir. Yaşasıııınnnn :)

Artık yavaş yavaş bahar geldiğinden dolayı, son kayak günleri bunlar. Havalar da ısınmaya başladığı için yollar tamamen açık olduğundan, dağa çıkışımız sırasında hiç bir sıkıntı yaşamadık. "Kar durumu nasıldır acaba, erimiş midir, kayabilir miyiz" diye düşünürken, dağa çıkışımız sırasında yol kenarlarında metrelerce kar görünce çok sevindik gerçekten.


             Uludağ Yolundaki Karlar                           Ağaoğlu'nun Kapalı Havuzu                      Beceren Cafe Önündeki Pistler

Otelimiz genel anlamda iyiydi, tavsiye edebilirim. Yüzmek isteyenler için çatıda cam ile kapatılmış güzel bir havuzu da vardı. Biz havuzu kullanmadık ama özellikle kar yağarken bu havuzda yüzmek çok keyifli olabilir bence. Otelin tek sıkıntısı, kayaklarınızı ayağınıza geçirip direk pistlere çıkamıyorsunuz :( Ancak 100 metre kadar ileride, Fahri Otel'in altında, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, eşyalarınızı bırakabileceğiniz ve pistlere biraz merdiven çıktıktan sonra direk olarak ulaşabileceğiniz bir kayak odası mevcut. Buradan kayak da kiralayabiliyorsunuz.

Uludağ'da skipass konusu, birkaç sene önce gittiğimde çok sıkıntılıydı. Her otelin telesiyeji ayrıydı ve binmek için her birine ayrı ayrı para ödüyordunuz. Ayağınızda kayaklar, elinizde eldivenler ile binmek için para çıkartmaya çalışmak, her binişinizde bileti gösternek falan tam bir işkenceydi. Kartalkaya'yı biraz da bu yüzden seviyordum açıkçası. Tek skipass ile, tüm pistleri kullanabiliyorsunuz. Ancak Uludağ'da da sonunda ortak skipass olayına geçilmiş. Şükürler olsun ki, bir iki tanesi dışında, artık tüm telesiyejleri tek kart ile kullanabiliyorsunuz. Bundan dolayı bu sefer çok rahat ettik gerçekten.


                                                                                        1. Bölgedeki Pistler

Uludağ birinci bölgenin pistleri genel olarak kolay diyebilirim. Cehennem pistini saymazsak, hemen hemen her pistten acemi bir kayakçı bile rahatlıkla kayabilir. En önemlisi de, bu bölgede teleskiden daha çok telesiyej olması. Hiç yorulmadan, oturarak yukarı kadar çıkabileceğiniz birçok telesiyej var. Benim gibi teleskiden nefret eden ve çıkarken yorulan biriyseniz birinci bölgeyi seveceksiniz. :) Yorulduğunuzda da Beceren Cafe'de oturup sıcak sahlepinizi içerken, geleni geçeni seyredebilirsiniz.
1. ve 2. Bölge Geçişini Sağlayan Gondol

"Birinci bölgenin pistlerinde kaymaktan sıkıldım, biraz da diğer bölgenin pistlerini deneyeyim" derseniz gondol ile diğer bölgeye geçebilirsiniz, ancak acemi bir kayakçıysanız dönüş yolu biraz zor gelebilir.

İkinci bölgenin pistleri, bire göre biraz daha zor diyebilirim. En kolay pistleri otellerin hemen üzerinde bulunanlar. Yeni öğrenenlerin bile kayabileceği, kolay ve çok geniş pistler bunlar, ancak çok kısalar maalesef ve sadece teleski ile çıkılabildiğinden dolayı bir süre sonra yorucu olabiliyorlar.

Diğer pistlerin içinde en popüler olanı "maden" pisti. Burası biraz daha orta düzey kayakçılara uygun bir pist. Acemiyseniz zorlanırsınız kesinlikle. Bir de çok güzeldir diye bizi yönlendirdikleri "orman yolu" denilen bir pist var ki, sakın girmeyin derim. Pist o kadar düz ki, neredeyse tüm pisti yürüyerek geçmeniz gerekecek.


                                                                     Uludağ 2. Bölge Otelleri ve Geniş Pistleri

Genel olarak Kartalkaya ve Uludağ'ın pistlerini karşılaştırırsak, Uludağ, özellikle de birinci bölge için çok daha kolay diyebilirim. Kartalkaya'nın kırmızı pistlerinden rahatlıkla kayan biri, Uludağ'daki her pistten kayar kesinlikle. Uludağ'ın pistlerini gördükten sonra "gerçek kayakçıların yeri Kartalkaya'dır" diyen arkadaşlarımın sözünü daha iyi anladım diyebilirim. Ama siz de benim gibi zorlanmadan tatlı tatlı kayayım isteyenlerdenseniz, Uludağ'ı seversiniz kesinlikle. Eve dönerken de Bursa'da iskender yemeyi unutmayın :)

Yapmadan dönmeyin
- Manzaraya karşı sahlep içmeden,
- Sucuk ekmek yemeden,
- Beceren cafede oturup kayanları seyretmeden dönmeyin.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 yorum:

 1. lamia karakurt6 Nisan 2012 14:07

  yazinizi begendim daglarda sezon bitti mi acaba? kar durumunu gorebilicegimiz bir site onerir misiniz.tesekkurler

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler, beğendiğinize sevindim.
  Tüm Türkiye'deki kayak merkezlerinin kar kalınlıklarını ve 5 günlük hava tahminlerini Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinden takip edebilirsiniz.

  http://www.mgm.gov.tr/sondurum/kar-kalinliklari.aspx

  YanıtlaSil