25 Nisan 2012 Çarşamba

İstanbul - Emirgan Korusu

Osmanlı Lalesi

     Bir iki hafta önce, uzun zamandır görüşemediğim bir arkadaşım, "bu haftasonu görüşelim, güzel bir yerde birlikte kahvaltı edelim" diye arayınca, hepbirlikte Emirgan Korusu'ndaki Sarı Köşk'e gitmeye karar verdik. Yıllardır Emirgan Korusu'na gitmemiştim doğrusu. Benim için de güzel bir değişiklik olacaktı.

Pazar sabahı saat 10:30 olarak sözleştik. Buluşma saatimiz erken olduğu için çok kalabalık olmaz diye düşünüyorduk ama, şansımıza o gün Emirgan Korusu'nda Lale Festivali'nin açılışı varmış. Kalabalıktan otoparklar dolu olduğu için içeriye araba almadıklarından, arabamızı sahile park edip koruya yürüyerek çıktık.

Son yıllarda Nisan ayı geldiğinde İstanbul'da her yer çok güzel laleler ile süsleniyor biliyorsunuz. Bir ay gibi kısa bir sürede solsalar da, o dönemde İstanbul'u çok seviyorum ben. Rengarenk laleler kesinlikle şehre çok güzel bir hava veriyorlar. Baharın geldiğini, doğanın uyandığını siz de içinizde hissediyorsunuz. En azından ben öyle hissediyorum :)Emirgan Korusu da renk renk ve hiç bir yerde görmediğimiz çeşitlilikte laleler ile süslendiğinden çok güzeldi gerçekten. Burası Lale Festivali'nin açılışının yapıldığı yer olduğundan dolayı, lale dikmekten hiç sakınmamışlar doğrusu :) Koru, her çeşitten binlerce lale ile süslenmiş durumda. Hele ki hiçbiryerde görmediğim ama kırmızı rengine ve sivri sivri yapraklarına bayıldığım Osmanlı Lalesi çok güzeldi. Bir lale uzmanı değilim elbette. :) Ancak gördüğüm o muhteşem kırmızı lalelerin Osmanlı Lalesi olduğunu nereden mi biliyorum? Korunun içinde bir lale satış ofisi bulunuyor. Görevliler de çok ilgililer ve bilgi vermeyi, anlatmayı çok seviyorlar gerçekten. Ancak satış ofisinde sadece bir iki çeşit lale satıldığından o çok beğendiğim Osmanlı Lalesi'nden alamadım maalesef :(Eğer çocuklarınız varsa onlar da bu güzel yerden çok keyif alacaklardır eminim. 5 yaşındaki afacan yeğenim ve arkadaşımın kızı bütün gün çimenlerin üzerinde, lalelerin arasında keyifle koşturup durdular. Yakın zamanda, tüm laleler ölmeden gidip, bu güzel korunun keyfini çıkarmanızı tavsiye ederim.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder