30 Nisan 2012 Pazartesi

İtalya Turu 3 - Portofino

Portofino
     15 günlük İtalya turumuzda, mutlaka görmek istediğim yerlerden biri de, şarkılara bile konu olmuş, İtalyan rivierasının ünlü balıkçı kasabası Portofino'ydu. Bu güzel sahil kasabasının, bugüne kadar gördüğüm tüm fotoğraflarına bayılmıştım gerçekten.

Portofino, her zaman İtalya’nın en rağbet gören, en sosyetik ve en pahalı tatil beldelerinden biri olmuş. 1959 yılında Vittorio Palentieri'nin ünlü "I found my love in Portofino" şarkısı ile adını tüm dünyaya duyurmuş. Şarkı o dönem öyle bir patlama yapmış ki, herkesin diline dolanıp bu şirin balıkçı köyünü de bir anda önemli bir turizm merkezine çevirmiş. Ancak bizde olduğu gibi, hemen yapılaşmaya başlayıp bozulmamış, o güzelliğinden ve huzurundan bir şey kaybetmemiş.

Kasaba sıkı koruma altında ve inşaat yasağı bulunuyor. Mevcut binalar da, estetiği muhafaza etmek adına sürekli renove ediliyor. Durum bu olunca kasabanın merkezinde sadece 3 adet otel bulunuyor. Onların da fiyatları oldukça yüksek. Dolayısıyla turistler buraya günübirlik gelmeyi tercih ediyorlar. Zaten kasaba o kadar küçük ki günübirlik gelip görmek de yeterli oluyor kesinlikle.

Portofino'ya Nasıl Gidilir?
Biz Portofino'da kalmak yerine Cenova'nın Camogli kasabasında kalıp, oradan günübirlik Portofino'ya gitmeye karar vermiştik. İtalya turumuzun ilk durağı olan Venedik'ten Camogli'ye tren ile, Milano üzerinden aktarmalı, yaklaşık 5 saat süren keyifli bir yolculuk ile gittik. Yol boyunca çok güzel, yemyeşil arazilerden, şirin köylerden geçiyorsunuz. Tren biletleri 50€ civarında. Tüm İtalya için, tren tarifelerine http://www.trenitalia.com/ adresinden bakabilirsiniz. Bizim gibi Venedik'ten geçmeyip o bölgeye direk gitmek isterseniz, Turk Hava Yolları'nın Cenova'ya direk uçuşları da var. Cenova'yı merkez alıp, günübirlik geziler ile Camogli, Portofino, Cinque Terre gibi bölgeleri de gezerek 3-4 günlük çok güzel bir İtalya tatili de planlayabilirsiniz bence. Cenova'dan Pisa'ya doğru gidilen o sahil şeridi rüya gibi gerçekten.

Camogli'de kaldığımız otelden bir motosiklet kiralayıp, kıvrıla kıvrıla giden ve muhteşem manzaralar sunun sahil yolundan, Portofino'ya yarım saat içinde ulaşıyoruz. Kasabanın içine, sahile araba ya da motosiklet ile giriş yasak. Biz de, motosikletimizi kasabanın girişindeki otoparka bırakıp çok yakın olan sahile yürüyoruz.Portofino'da Ne Yapılır, Nereleri Gezelim Görelim?
Portofino dediğimiz yer küçüçük bir koy. Sahildeki restoranlardan birine oturduğunuzda, sağdan sola tüm Portofino'yu görebiliyorsunuz. Ancak burası için yine de, büyüleyici güzellikteki bir film seti gibi diyebilirim. Meydanda Dior, Gucci, Hermes gibi şık butikler, zeytinyağı, şarap, sabun satan dükkanlar ve şık restoranlar bulunuyor. Bu kadar küçük bir yerde, bu kadar ünlü markaları yanyana görünce şaşırıyor insan. Alışveriş yapmayacak bile olsanız bu lüks dükkanları gezin, Portofino'nun bu pırıltılı havasını soluyun. Şık restoranlardan birinde oturup, "I found my love in Portofino" şarkısını mırıldanarak, denize ve lüks yatlara karşı yemeğinizi yiyip Portofino'nun keyfini çıkarın. :)

Portofino'un mimarisine de bayılacaksınız eminim. Burada tüm binaların dış cephe boyaları, uzaktan bakıdığında derinlik hissi vermesi için gölgeli olarak boyanmış. Pencerelerin çevresi ise sanki kabartma süslemeler varmış gibi boyanarak binalara ayrı bir güzellik katılmış. Bu türde boyanmış evleri Cenova bölgesindeki tüm yapılarda görebilirsiniz neredeyse.
Bu güzel koyun muhteşem mazarasını tepeden görmek ve fotoğraflamak için tepedeki Castle Brown'a çıkın. Kalenin tüm odaları Portofino'ya gelen ünlüllerin fotoğrafları ile dolu ve manzarası da muhteşem gerçekten. Portofino'nun en güzel resimleri buradan çekilmiş diyebilirim. Yukarıdan baktığınızda ormanın içinde doğa ile iç içe malikanelere, pastel tonlarındaki rengarenk yapılara hayran kalıyorsunuz. 

Hotel Splendido
Portofino'da Nerede Kalalım?
Daha önce dediğim gibi Portofino'nun merkezinde çok az otel bulunuyor ancak bizim gibi günübirlik gitmeyip mutlaka Portofino'da bir gece de olsa konaklamak istiyorsanız size önerebileceğim muhteşem bir otel var. "Hotel Splendido" Portofino'ya gelmeden 500 metre kadar önce, ormanın içinde muhteşem bir manzaraya sahip bir otel burası. Biz otelde kalmamıştık ancak cafe'sinde manzaraya karşı birşeyler içmek için uğramış ve çok beğenmiştik. Otelin tek dezavantajı Portofino'nun içinde olmaması ancak Portofino'nun içindeki otellerden çok daha güzel diyebilirim kesinlikle.

Yapmadan dönmeyin
- Kaleye çıkıp muhteşem manzarayı fotoğraflamadan,
- Sahildeki restoranlarda keyif yapmadan,
- Lüks dükkanlarını gezmeden,
- "I found my love in Portofino" şarkısı eşliğinde sokaklarında dolaşmadan dönmeyin.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 yorum:

 1. ozlem cabalar1 Mayıs 2012 00:47

  harika bir yazi olmus italya'nin diger bolgeleriyle ilgili yazilarinizi da merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Beğendiğinize çok sevindim, en kısa sürede İtalya'nın diğer bölgeleri ile ilgili yazılarımı da tamamlamayı planlıyorum.

  YanıtlaSil
 3. slm yayinladigin fotograflar cok kaliteli..Fotograf makinanin marka ve modelini ogrenebilirmiyim?

  Eklemek istersen

  http://seyahattutkunu.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. merhaba yorularınız için çok deşekkür ederim ben ve iki arkadaşı seneye bütün avrupyı dolaşmaya karar verdik kendi arabamızla ıtalyayı ve avrupanın diğer şehirlerini her nekadar biliyorsam da acaba portofinoda arabamızla kalabilirmiyz deşekkürler

  YanıtlaSil