5 Haziran 2012 Salı

İtalya Turu 5 - Pisa

Pisa

     Neredeyse tüm İtalya'yı gezip, bu ülkenin sembolü olan Pisa Kulesi'ni görmeden dönmek olmazdı elbette. Bu nedenle İtalya turumuzun Floransa bölümünde günübirlik bir Pisa seyahati planladık. Pisa şehrine Floransa'dan 1 saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Ancak tren istasyonu Pisa Kulesi'ne çok yakın değil maalesef. İstasyondan bir otobüse binerseniz 10 dakika içinde İtalya'nın sembolü olan ve gerçekten inanılmaz yamuk duruşu ile insanı hayrete düşüren bu güzel kuleye varıyorsunuz. Pisa'dan sonra aynı tren ile Floransa dönüş yolunda Lucca'da inerseniz tüm etrafı surlar ile çevrili olan bu şirin kasabayı da gezebilirsiniz. Tam günlük güzel bir gezi olur. Yarım gün Pisa, yarım gün de Lucca için yeterli olacaktır kesinlikle.

Yamuk olduğu için ünlenen bir kulenin bir ülkenin sembolü olması çok şirin aslında. İtalya'nın Pisa Kulesi, Paris'in Eyfel Kulesi, Amerika'nın Özgürlük Heykeli gibi sembollerini görünce, keşke ülkemizin de böyle güzel ve gören herkese hemen Türkiye dedirtecek bir sembolümüz olsa diye düşünmeden edemiyor insan.

Otobüsten inip biraz yürüyünce, Pisa Kulesi'nin bulunduğu meydana varıyorsunuz. Kulenin yamuk olduğunu ne kadar da bilseniz, uzaktan ilk gördüğünüzde yine de şaşırıp etkileniyorsunuz. Bu kadar yamuk bir yapının nasıl hala yıkılmadığına şaşırıyor insan. Kule, yemyeşil açık bir arazinin ortasında yanındaki muhteşem katedral ile birlikte tüm ihtişamı ile duruyor.


Pisa Kulesi, Mucizeler Meydanı diye adlandırılan Piazza dei Miracoli'de yer alan şehir katedralinin, çan kulesi olarak, katedralden yaklaşık 100 yıl sonra 1173'te, Pisa şehrinin gücünün ve zenginliğinin sembolü olması için yapılmış bir kule. Yapıldığı o tarihten itibaren de, temeldeki yumuşak zeminin çökmesi sebebiyle güneye doğru yatmaya başlamış. İyiki yatmaya başlamış da, Dünya bu kadar enterasan bir yapı kazanmış bence :)

Kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekülün, 4,3 metre açığa indiğini öğrenip şaşırıyoruz. Ancak peki nasıl oluyor da yıkılmıyor sorusuna; "bu kadar eğilmesine rağmen hala, yapının ağırlık merkezinin izdüşümünün, kendi temel dairesinin içinde kaldığı için" cevabını alıyoruz. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar, yani 100 yılda 7 cm eğilmeye devam ediyor ve birgün kulenin ağırlık merkezi, temel dairesinin dışına çıkarsa yıkılacak maalesef. UNESCO tarafında Dünya Mirası olarak da kabul edilmiş olan kulenin 300 yıl daha yıkılmadan kalacağı tahmin ediliyor.

Pisa Kulesi'ne saat 9:00 ile 17:00 arasında her yarım saatte bir, sadece 20 kişilik gruplar halinde çıkılmasına izin veriliyor. Gittiğinizde muhtemelen bilet bulamayacağınızdan ya da bir kaç saat beklemeniz gerektiğinden dolayı çıkamayabilirsiniz. Ya da benim gibi "ben heran yıkılacakmış gibi duran bu kuleye çıkmam" diyebilirsiniz :) Şaka bir yana, eğer gittiğiniz zaman kuleye çıkmak istiyorsanız tavsiyem, istediğiniz gün ve saat için biletinizi internetten gitmeden almanız. Biletinizi; http://boxoffice.opapisa.it/Torre/first.jsp sitesinden alabilirsiniz.

Pisa şehrinde kule dışında gezip göreceğiniz çok bir şey yok aslında. Tipik bir İtalya şehri. Kuleyi gezip, herkesin yaptığı gibi o meşhur fotoğrafı da çektirdikten sonra :) kulenin tam karşısında bulunan sokaklarda, bir kafede oturup yemeğinizi yiyebilirsiniz. Restoranlar biraz turistik olsa da cıvıl cıvıl keyifli bir ortam var. Aynı zamanda bu sokaklarda Pisa Kulesi ile ilgili minik hediyeler alabileceğiniz birçok dükkan da bulunuyor.Yapmadan dönmeyin
- Pisa kulesine çıkmadan,
- Herkesin çektirdiği o meşhur pozu çektirmeden,
- Pisa Kulesi şeklinde hediyelik eşyalar almadan dönmeyin.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder