21 Ekim 2013 Pazartesi

Endülüs Turu 1 - Malaga

    
Malaga Sahilleri


     Malaga, İspanya'nın Endülüs Bölgesi'ni gezmek için başlangıç noktası olarak alabileceğiniz en doğru şehir sanırım. Türkiye'den Güney İspanya için Malaga ve Sevilla'ya direk uçak bulunuyor. 4-5 günlük bir tatil süreniz varsa birçok kişinin yaptığı gibi Sevilla, Cordoba, Granada üçlüsünü göreceğiniz bir tur yapabilirsiniz. Ancak biz bir hafta gibi bir süremiz olduğundan ve Güney İspanya'nın ünlü sahil şeridi Costa Del Sol ve özellikle de jet set tatil bölgesi Marbella'yı da görmek istediğimizden uçağımızı Malaga gidiş dönüş olarak ayarladık. Siz de Sevilla ya da Malaga şehirlerinden birini başlangıç noktası olarak alıp, ya araba kiralayarak ya da otobüs ve tren ile Endülüs bölgesini gezebilirsiniz.


Endülüs Tur Rotamız
Malaga, sakin, temiz güzel bir liman şehri. Endülüs'te gezeceğiniz diğer tüm şehirler ile kıyaslandığında daha yeni ve daha modern bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Gezip görülebilecek yerler birbirine yürüme mesafesinde olduğundan, otelinizi şehir merkezinde ayarlarsanız her yeri bir gün içinde yürüyerek gezip bitirebilir, bir gece kalıp ertesi sabah Marbella'ya geçebilirsiniz. Biz Itıca Malaga Otel'de kaldık. Birkaç yıllık, yeni sayılabilecek ve çok merkezi bir oteldi. Malaga'nın en hareketli cadde ve sokaklarına yürüme mesafesinde. Otelden çıktıktan beş dakika sonra en ünlü alışveriş caddesi olan Marques De Larios'a ulaşabilirsiniz. Bu caddeyi kesen Strachan sokağında birbirinden lezzetli tapaslar yiyebileceğiniz birçok güzel restoran bulunuyor. En popülerleri Gorki ve ve hemen karsışındaki Strachan restoranları. Biz Strachan'a oturup karışık tapas tabağı söylüyoruz. Her biri birbirinden lezzetliydi, kesinlikle tavsiye ederim.


                                                   Strachan Sokağı ve Ana Alışveriş Caddesi Marques De Larios

Yemeğimizi yiyip biraz caddelerde dolaştıktan sonra marina bölgesine geçiyoruz. Marinada da yemek yiyebileceğiniz cafe ve restoranlar bulunuyor. Marinanın sonundan yürümeye devam edip arka tarafa geçince Malaga'nın uzun ve güzel kumsallarına ulaşıyorsunuz. Burada denize girip keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Ekim ortası olmasına rağmen hava yaz gibi sıcak ve plajlarda denize giren insanlar var hala.

Bu sıcakta yürüyerek dolaşmak yerine şehri City Sightseeing otobüsleri ile dolaşmaya karar veriyoruz. Kısa vakitte hızlı bir Malaga turu için en iyi çözüm bu otobüsler sanırım. Bu otobüsler ile Malaga'yı tepeden de görebileceğiniz Gibralfaro tepesine de çıkabiliyorsunuz.


                                                         Gibralfaro Tepesinden Malaga Manzarası
 
Akşam olunca hem yemek yemek hem de Malaga'nın güzel caddelerinde dolaşmak için yine kendimizi sokaklara atıyoruz. Yemekten sonra tatlı olarak Churos yiyoruz. Bu tatlı tüm Endülüs bölgesinde bulabileceğiniz, sıcak çikolataya batırılarak yenilen kızarmış hamur tatlısı.

Yarın sabah otobüs ile Marbella'ya geçeceğimizden ve ilk günün yorgunluğu yavaş yavaş bastırdığından otelimize geçiyoruz. Yarın jet set kasabası ünlü Marbella'dayız. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder