Samos - Yunanistan

Samos - Pythagoreio
    Bu seferki Yunan Adası seyahatimizi Kuşadası'nın tam karşısında bulunan, Türkler tarafından Sisam olarak bilinen, Samos'a yapıyoruz. Samos'da üç farklı liman bulunuyor. Vathi, Karlovasi ve adını ünlü matematikci Pisagor'dan alan Pythagoreio. Samos'dan başka adalara gecmek isterseniz bu üç limanın herbirinden farklı farklı adalara geçilebileceğini unutmayın. İsterseniz bizim yaptığımız gibi Çesme'den Sakız Adası'na geçip, iki gün kalıp oradan da feribot ile Samos'a gecebilirsiniz.

Her sabah Kuşadası'ndan kalkan tekneler, saat 11:00 gibi Samos'un Vathi limanına yanaşıyorlar. Aynı tekneler akşam saat 18:00 civarında Kuşadası'na geri dönüyorlar. Ancak bu adaya günübirlik gelmek yerine 3-4 günlük kısa bir tatil için gelmenizi tavsiye ederim. Ada büyük olduğundan, gezilecek birkaç farklı merkez ve birçok farklı plaj bulunduğundan
dolayı 3-4 günlük bir tatil için çok ideal. Denizleri çok temiz, pırıl pırıl ancak bazı plajları taşlı oldugundan dolayı adaya gelirken deniz ayakkabınızı çantanıza attığınızdan emin olun kesinlikle.

Vathi'de gemiden indikten sonra hemen karşınızda Samos City Hotel bulunuyor. Konumu itibariyle kalmak için çok ideal. Hem yemek yiyebileceğiniz cafelere hem de kaliteli barlara çok yakın. Otelın hemen yanında bulunan dükkandan motosikletinizi kiralayıp adayı gezebilirsiniz. Tüm Yunan Adaları içinde en temiz ve iyi motosikletler kesinlikle bu adada kiralanıyor. Adanın merkezinde yapılacak çok birşey olmadığından dolayı denize girmek ve diğer köyleri gezmek için bir araç kiralamanız gerekiyor mutlaka.

Vathi dışında adada 3 önemli merkez daha bulunuyor. Kokkari, Pythagoreio ve Karlovasi. Kokkari bölgesi bizim Vathi'den çok daha fazla beğendiğimiz bir yer oldu kesinlikle. Denizi çakıl taşlı da olsa o kadar temiz ve berraktı ki bayıldık diyebilirim. Sezlonglar deniz kenarındaki restoranlar tarafından işletiliyor. Ayrıca sezlong parası vermeyip yiyip içtiğinizi ödüyorsunuz. Kokkari Beach'de çevremizdeki hemen herkes Türktü. Ancak bizim gittiğimiz dönem bayram dönemi olmasına rağmen yine de Türkiye'deki plajların kalabalıklığının yanında burası çok ideal bir kalabalığa sahip. Bu bölge otel için de iyi bir seçenek olabilir. Tam deniz kenarında, balkonu denize bakan, konum itibariyle çok güzel otelleri bulunuyor. Bir sonraki Samos tatilimizde mutlaka bu bölgedeki bir otelde de kalalım şeklinde kendime not düşüyorum. Denize girdiğimiz sahilde akşam yemeği için de önerebileceğim çok güzel bir restoran bulunuyor. Meltemi Taverna. Gündüz önündeki sezlonglarda takılıp denize girebildiğiniz bu mekanda akşama doğru tüm sezlonglar kaldırılıp plaja masalar atılıyor. Biz 18:30-19:00 gibi gittiğimizde yer bulabilmiştik ancak biraz daha geç gitmeyi planlarsanız rezervasyon gerekebilir. Özellikle prawn saganaki muhteşemdi. Kesinlikle deneyin derim. Kokkari'de plajdaki restoranların dışında bizim Bozcaada'daki gibi balıkçıların olduğu ayrı bir bölge daha bulunuyor. Akşam için cıvıl cıvıl çok keyifli bir yer. Bu bölgeyi de kaçırmayın kesinlikle.
                                                                    Kokkari Bölgesi ve Meltemi Taverna


Lemonaki Beach
Kokkari bölgesinde yan yana güzel plajlar bulunuyor. Vaktiniz varsa sırası ile hepsini deneyebilirsiniz. Kokkari'den Karlovasi'ye giden yol üzerinde bir iki kilometre daha devam ettiğinizde hepsini göreceksiniz. Lemonaki Beach bence en güzeli, en sevimlisi. Plajın sonunda güzel yemekler yiyebileceğiniz salaş bir restoranı da bulunuyor. (Andrea Place) Greek salatası ve  peynir köftesi özellikle harika, kaçırmayın :)

Karlovasi bölgesini ise çok beğenmedik. Kısıtlı vaktiniz varsa, o vakti de buraya ayırmayın derim.  Hem plaj bakımından hem de kasaba olarak vakit geçirmeye değecek birşey görmedik kesinlikle.

Pythagoreio bölgesi yat limanı ve limanda bulunan restoranları ile hareketli bir bölge. Adanın en ünlü plajları buraya yakın olan Mykali ve Pisili Amos olarak geciyordu okuduğum heryerde ancak adanın kuzeyindeki plajlar kesinlikle çok daha güzel ve çok daha temiz. Adanın bir çok plajı taşlık olduğundan dolayı, Psili Amos ise kum olduğu için en popüler plaj sanırım ama biz ne denizin temizliğini ne de ortamını beğendik diyebilirim. Adanın en keyifli bölgesi Kokkari bence. Taşlık denizleri için de deniz ayakkabısı getirirseniz muhtesem sularında rahatlıkla yuzersınız..

                                                                                         Pythagoreio Bölgesi

Livadaki Beach

Ancak adanın açıkara en güzel plajı Livadaki Beach diyebilirim. Yolu biraz zahmetli ancak kesinlikle bu yola katlandığınıza degecek güzellikte. Yolun son bir iki km'si toprak yol ve özellikle motor ile gitmek zor ama kesinlikle vazgeçmeyin yola devam edin derim. Yolun sonunda sizi muazzam bir güzellik bekliyor.

Pythagoreio'da kalacaksanız limanı yukarıdan goren manzaralı bir otelde kalın mutlaka. Zaten tüm oteller konfor olarak aynı, yani konfor yok diyebilirim:) Biz bu bölgede Hera Otel'de kalmıştık. Limana tepeden bakan bir balkonu olan manzaralı bir odaydı. Oteli işleten teyze de cok tatlı bir kadın, çok hoş sohbet.  Ancak yine de kalmak için en iyi bölge Vathi kesinlikle. Her yere yaklaşık 10 km, yani 15 dakikalık mesafede bulunuyor. Biz iki gün Vathi'de, iki gün de Pythagoreio'da kaldık ama sonra hiç gerek yokmuş sadece Vathi de kalsaymışız dedik.

Denize girmek için en ideal yerlerden biri de Vathi'nin hemen sağ tarafında yaklaşık 1 km kadar mesafede bulunan Gakgou Beach. Küçük ama sevimli bir plaj burası. Diğer birçok plaj gibi taşlık ancak tüm adadaki tek minder olan sezlonglara sahip:) Araba veya motosiklet kiralamayacaksanız denize girmek için en ideal plaj kesinlikle. Taksi ile 4 eroya gidip, akşam güneş battıktan sonra da yuruyerek merkezdeki otelinize dönebileceginiz mesafede. Hemen arkasında güzel bir restoranı da bulunuyor. Yemeğinizi de burada yiyip tüm günü gecirebileceginiz güzel, sakin bir plaj.
Adada Vathi, Kokkari, Pythagoreio gibi liman kasabalarının dışında gidip görmenizi önereceğim güzel bir dağ köyü de bulunuyor. Manolates. Eski Datça gibi ama biraz daha küçüğü diyebilirim. Dar sokaklarında gezerken çok güzel seramik atolyeleri keşfedebileceğiniz bir yer burası. Köyü dolaştıktan sonra biraz soluklanmak için en güzel mekan, yemyeşil orman manzarasına karşı gerçek ev tipi patates, limonata ve kek yiyebileceğiniz Lukas Taverna.


                                                                                         Manolates Sokakları

Samos için şu ana kadar gördüğüm tüm Yunan Adalarının içinde en yeşil olanı diyebilirim kesinlikle. Özellikle selvi agaçları bir an kendinizi Toskana bölgesindeymişsiniz gibi hissettirebilir, ama sadece bir an :)

Türkiye'ye yakın adalarda en sevdiğim konulardan biri de Turkcell'in genellikle çekiyor olması :) İnternete Türkiye'deymiş gibi heryerden rahat rahat girebiliyor olmak büyük lüks kesinlikle. Samos'da da adanın kuzey tarafındaki plajlarda Turkcell cekiyor, aklınızda olsun.
Bu arada unutmadan, adada maalesef kredi kartı neredeyse hiçbiryerde geçmiyor. Nakit para ile gelmenizde yarar var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder