Aegina - Yunanistan

Babis Restoran'da Gün Batımı
    Son birkaç yıldır neredeyse tüm yaz tatillerimizi Yunan Adalarında geçiriyoruz. Fiyat olarak Çeşme, Bodrum gibi tatil bölgelerimizden çok daha mantıklı fiyatlara, kalabalıktan uzak, sakin ve güzel tatiller yaptığımızdan dolayı, artık Türkiye'de deniz güneş tatili yapamaz olduk :) Türkiye'ye yakın Yunan adalarından görmediğimiz kalmadı sanırım. Üşenmeyip saydım 20'ye yakın Yunan Adası görmüşüm. Üzerinde yaşam olan 86 tane Yunan Adası varmış. Daha görülecek çoookk ada var anlayacağınız :)

Türkiye'ye yakın adaların neredeyse hepsini gördüğümüzden, hatta bazılarına birden fazla kere gittiğimizden dolayı bu sefer uçakla Atina'ya gidip, Atina'ya yakın olan adaları gezelim istedik. Bir haftalık bir tatil planladığımızdan dolayı Atina'ya en yakın 4 ada seçip bu bir haftalık tatilde her birine 2'şer gün ayıracak şekilde bir tatil planladık. Aegina, Poros, Hydra ve Spetses

Aegina'ya Nasıl Gidilir?
Tüm Yunan Adaları'nın arasında feribotlar ile birbirlerine geçişler mevcut. Ancak Aegina Adası Atina'ya çok yakın bir ada. Bu nedenle buraya gitmenin en mantıklı yolu önce uçak ile Atina'ya gidip, Pire Limanı'ndan da feribot ile adaya geçmek. Atina Havalimanı'ndan 3 nolu metro hattı ile Monastraki'ye gidip, oradan da 1 numaralı hatta aktarma yaparak Pire Limanı'na varabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor.  Limandan adaya da yaklaşık 1 saatilik bir yolculukla varıyorsunuz. 

Aegina'nın dar sokakları
Aegina'da Nerede Kalınır?
Aegina, Atina'ya en yakın adalardan biri olması sebebiyle yaz aylarında Atina'lıların akınına uğradığından dolayı otelleri çok dolu olabiliyor.  Biz Yunan Adaları tatillerimizde genellikle otel ayarlamadan yola çıkıp adaya vardığımızda beğendiğimiz otellere gider boş oda var mı diye sorarız. Bugüne kadar da çok sorun yaşamadık. Deniz manzaralı, balkonunda keyif yapabileceğimiz çok güzel oteller bulup kalmışızdır genellikle.  Bu ada için Booking.com'a baktığımızda neredeyse tüm oteller dolu görünüyordu ama gidince buluruz nasıl olsa deyip çıktık yola. Neyse ki çok dolaşmadan, feribottan indiğimiz Kolona bölgesinde, biraz içerilerde de olsa sevimli bir otel bulduk. Elektra Otel. Taş bir binada, yüksek tavanlı odaların olduğu bir otel burası. Yatak asma katta bulunuyor ve alt kat salon gibi. Önünde de size ait minik bir terası bulunuyor. Butik ve şık bir otel arıyorsanız adada o tür oteller de buluyor. Fıstikies ve Rastoni'yi önerebilirim. Ancak bu oteller için yer bulmak sorun olacağından önceden ayarlamanızı tavsiye ederim.                                                                         Aegina Sahili ve Marathonas Plajları


Hemen hemen tüm Yunan Adalarında yaptığımız gibi otele yerleştikten sonra hemen kedimize bir motosiklet kiralayıp adayı keşfe çıkıyoruz. Aegina sevimli bir ada. Sahilde sıra sıra restoranların olduğu, ara sokaklarında sevimli dükkanların bulunduğu sakin güzel bir kasaba burası. Son yıllarda Yunan Adaları Türklerin istilasına uğramış durumda. Ancak bu adada hiç Türk turiste rastlamıyorsunuz. Sanırım bu istila sadece Türkiye'ye yakın adalar için geçerli. Bizdeki tatil bölgelerinin çok kalabalık olması, anlamsız fiyat politikaları, deniz kenarında şezlong rezervasyonları gibi saçma sapan uygulamalardan sonra bu talebin nedenini anlamak hiç de zor değil.

Peybn Cafe
Oteliniz bizimki gibi kahvaltı vermeyen bir otel ise kahvaltı için limanda bulunan Peybn'u tercih edebilirsiniz. Özellikle sade kruvasanları süper kesinlikle. Yanına da Fredo Esspresso almanızı tavsiye ederim. Siparişimizi verdikten sonra masaya iki minik kruvasan geldi. Biz bununla doymayız ki diye düşünürken bunun bizim sipariş ettiklerimiz değil, işletmenin hediyesi olduğunu anlayıp rahatladık :)

Güzel bir akşam yemeği için de sahildeki Babis Restoranı tavsiye ederim. Hemen kumsalın üzerinde, dalga sesleri eşliğinde, güneşin batışını da izleyeceğiniz romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Deniz için Marathonas bölgesindeki plajları tavsiye ederim. Yan yana birkaç plaj bulunuyor. Biz Marathonas B'de denize girdik. Kumluk bir plajı ve temiz bir denizi var.  İkinci denize girilebilecek bölge için Perdika tavsiye ediliyordu ama biz çok beğenmedik. Perdika'dan, yaklaşık 15 dakkada bir kalkan teknelerle, hemen karşısında bulunan minik ada Moni'ye gidip oradaki plajdan da denize girebilirsiniz. Öğlen gibi kalabalık olmaya başlıyor. O nedenle sabah gidip öğle yemeği için Perdika'ya geri dönebilirsiniz. Bu bölgede deniz kenarında yan yana güzel restoranlar bulunuyor. Biz Nontas'da yemiştik, yemekler güzeldi.


                                                                                Perdika Bölgesi ve Restoranları


                                                                                Moni Adası Plajı ve Restoranı

Adanın ikinci büyük turistik bölgesi Ag. Marina olarak geçiyor. Ancak kesinlikle gitmeye değmez bence. Denizi güzel değil ve Yunan Adası havası yok. Daha çok üçüncü sınıf tatil beldeleri gibi.

Bu sevimli adada iki gün geçirdikten sonra bir diğer ada olan Poros'a geçmek için yola koyuluyoruz.

.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder