Hydra - Yunanistan


Hydra Limanı

      Atina'ya yakın adalar turumuzda Spetses'den sonra son durağımız sevimli ada Hydra oldu. Adaya ayak basar basmaz diğer adalardan daha farklı bir ada olduğunu hemen hissediyorsunuz. Öncelikle bu adada bisiklet de dahil hiçbir ulaşım aracının olmadığını söylemeliyim. Kasabada gitmek istediğiniz yere, ya yürüyeceksiniz ya da eşekler ile gideceksiniz. Zaten araba olsa da işe yaramaz kesinlikle. Sokaklar daracık ve labirent gibi :)

Hydra'dan önceki durağımız olan Spetses'i çok beğenmiştik açıkçası. Biraz Alaçatı havası vardı. Ancak Hydra Spetses'e göre çok daha tarz ve çok daha romantik bir ada diyebilirim. Restoranlar, oteller çok daha şık ve çok güzel butik otelleri bulunuyor.

Biz Yunan Adaları turlarında genellikle önceden otel ayarlamamayı tercih ediyoruz. Otel ayarlamayınca çok daha esnek davranabiliyoruz. Bir adayı çok beğendiysek önceden planladığımızdan çok daha uzun kalabiliyoruz. Bugüne kadar bu konuda çok sorun yaşamamıştık ta ki Atina'ya yakın adalara gidene kadar. Aegina, Poros, Spetses ve Hydra adalarını kapsayan Atina'ya yakın adalar turumuzda anladık ki, eğer bu adalara gelmeyi planlıyorsanız mutlaka otelinizi önceden ayarlayın. Yoksa çok içinize sinmeyen ya da çok pahalı otellerde kalmak durumunda kalabilirsiniz mecburen. Özellikle Hydra için mutlaka önceden ayarlayın derim. Çünkü çok güzel, çok şık, çok romantik otelleri mevcut. Biz Hotel Leto'da kalmıştık. Tavsiye edebileceğim, güzel bir oteldi ama çok daha güzel otelleri mevcut kesinlikle. Özellikle romantik bir otel arıyorsanız Porta Del Mare ve ya Cotommatae Hydra 1810 Hotel'i önerebilirim. Adada Four Seasons'ın da bir oteli bulunuyor ama kasabanın merkezide değil maalesef. Yine de çok sorun değil aslında çünkü tekne ile sizi limandan alıp otele kadar getiriyorlar.
Hydra, Spetses'e göre çok daha tarz bir ada. Restoranlar, dükkanlar çok şık. Sokaklarını çok keyifle geziyorsunuz. Çok büyük bir kasaba değil kesinlikle. Yürüyerek her yeri gezebilirsiniz.

Plajlarına ise ulaşım sadece limandan kalkan dolmuş tekneler ile yapılıyor. Limanda, 11:00 gibi başlayıp 14:30'a kadar her yarım saatte bir kalkan dolmuş tekneler bulunuyor. Aynı tekneler aksam da gelip sizi alıyorlar. Ancak bir plaja gideyim, iki saat sonra bir diğerine geçerim gibi bir durum mümkün değil maalesef. Bunun için önce adanın merkezine geri dönüp, tekrar oradan başka bir tekneye binmeniz gerekiyor. Plajdan plaja hop on hof off geçisler mevcut değil maalesef.

Bu kadar güzel bir adanın denizleri ise çok güzel değil. Tüm denizleri taşlık ve kayalık maalesef. Kötünün iyisi olarak Ag. Nikolas 'a gidilebilir. Vlihos Beach'de fena değildi. Plajın, hemen yanında kayalıkların üzerinde bir balık restoranı da bulunuyor. Plakes de önerilen plajların arasındaydı ama biz fırsat bulup gidemedik. Eğer birçok kişinin yaptığı gibi adaya Atina'dan günübirlik geliyorsanız limanın hemen yakındaki kayalıklardan da denize girebilirsiniz ama bu adada bir gece kalın derim. Güzel restoranlarında romantik bir akşam yemeği yemeden, şık butik otellerinde kalmadan dönmeyin bence.

                             Limandaki kayalıklar                                                              Ag. Nikolas Beach 

Adada akşam yemeği için de çok romantik restoranlar bulunuyor. Biz İlk akşamımızda Sunset Restoranda yemek yemiştik, çok güzeldi. İyi bir masada oturabilmek için rezervasyon gerekiyor mutlaka. Güneşi batırmak için de ideal bir yer. O nedenle güneş batmadan giderseniz güzel, keyifli bir gün batımı izleyebilirsiniz. Sunset restorana giderken Hemen sağda Omilos Restoran bulunuyor. Buranın ortamı da çok keyifli. Bir akşam da burada yiyelim mutlaka dedik ama bir türlü fırsat bulamadık. Siz giderseniz bizim için de yiyin :) Balık restoranlarından sıkıldıysanız güzel bir italyan restoranı olan Gatto Nero'yu tavsiye edebilirim. Pizzaları lezzetli gerçekten.


                                                                                       Sunset Restoran

                                                                            Gatto Nero İtalyan Restoranı

                                                                   Hydra'nın sevimli cafe ve restoranlarıHiç yorum yok:

Yorum Gönder