Poros - Yunanistan

Poros
      Aegina - Poros - Hydra- Spetses adalar turumuzun  ikinci durağı olan Poros Adası'na Aegina'dan yaklaşık bir saatte ulaşıyorsunuz. Biz internette Poros ile ilgili çok fazla bilgi bulamadığımızdan dolayı nasıl bir ada ile karşılaşacağımızı pek bilmiyorduk ama gemimiz adaya yaklaştığında sevimli bir mimarisi olan, küçük ve tipik bir Yunan Adası ile karşılaşınca çok sevindik. Bu adaya Pire'den ve Aegina'dan feribot ile ulaşabileceğiniz gibi Atina'dan iki saatlik bir yolculuk ile Galatas'a gelip, oradan da 5 dakikalık bir feribot yolculuğu ile Poros'a geçebilirsiniz. Ana kara o kadar yakın ki adaya yüzerek bile geçmek mümkün. Hatta o kadar yakın ki biz orayı da adanın bir parçası sandı önce. :)

Her Yunan Adası tatilimizde yaptığımız gibi bu adaya gelmeden önce de otel ayarlamamıştık. Feribottan inince hemen etraftaki otelleri araştırmaya başladık. Poros'da sahil boyunca deniz manzaralı birçok otel bulunuyor.
Sezon itibariyle birçoğu doluydu ancak adanın en merkezi noktası sayılabilecek bir noktada deniz manzaralı bir balkonu da olan bir otel bulduk şansımıza. Hotel Saron. Otel konforlu değil ama konumu harika. Tam önünde taksi durağı bulunuyor ve Spetses ve Hydra adalarına giden feribotlar da tam önünden kalkıyor. Akşam güneş batmadan önce balkonunda oturup gün batımını seyretmek de çok keyifli. O bölgede sahil sırasında, yan yana birkaç otel daha bulunuyor. Hepsinde kalınabilir bence. Bizimkinde wifi çok iyi değildi belki yandaki diğer otellerde daha iyi olabilir.


                                                                             Odamızın Balkonundan Manzaralar

Ada bir günde gezilebilecek büyüklükte bir ada. O nedenle biz sadece bir gün  kalıp ertesi gün Spetses adasına geçmeyi planladık. Otele yerleştikten sonra ilk iş motosiklet kiraladık ve otelden aldığımız adanın plajlarının da gösterildiği haritayı alıp hemen yola koyulduk. Adanın hemen hemen tüm plajları güney kıyısında yan yana dizilmiş durumda. Motosiklet ile 15-20 dakika içinde hepsini gezip görmek mümkün. En ünlüleri Love Beach, Russian Beach ve Askeli Beach. Bunların içinde benim en beğendiğim Love Beach oldu. Çam ağaçlarının altında, güzel, huzurlu bir koyda bulunuyor. Ancak hiç biri deniz anlamında çok güzel değil maalesef. Pırıl pırıl, masmavi bir su beklemeyin derim. Adanın kuzey bölgesinde ise sadece bir tane plaj bulunuyor. Vagionia Beach. Biz çok vakit kalmadığı için gidip göremedik ama ama vaktiniz varsa deneyebilirsiniz. Güney tarafındaki denizleri çok pırıl pırıl değil sonuçta belki kuzeydeki denizleri daha güzeldir.


                                                                                            Love Beach


                                                                                    Diğer Plajlardan Manzaralar

Adada sahil boyunca yan yana sıralanmış birço restoran bulunuyor. Kesin şunda yemek yiyin diyebileceğim, önerebileceğim bir yer yok maalesef. Beğendiğiniz, gözünüze güzel gözükene oturun derim :) Akşam olunca bütün restoranlar dolu neredeyse. Cıvıl cıvıl bir ortam var. Hemen karşıdaki ana karadan gece boyunca 5 dakikada bir minik tekneler Poros adasına yolcu taşıyor. O nedenle akşamları adanın merkezi çok daha kalabalık oluyor. Biz 5 dakkada bir karşıya geçen bu tekneleri görünce merak edip ana kara tarafına geçelim dedik ama değmez kesinlikle. Poros çok daha güzel diyebilirim. Akşam olunca herkesin neden Poros'a geçtiğini çok daha iyi anlıyorsunuz.

Bizim gibi Atina'ya yakın adaları, bir haftalık bir tatil için gezmeyi planlıyorsanız Poros Adasını'da atlamayın derim.      

Ertesi sabah bu küçük ama sevimli adadan, Yunanlı zenginlerin tercihi ve çok daha lüks bir ada olan Spetses'e geçmek için yola çıkıyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder