Spetses - Yunanistan

Spetses ve plajı
       Spetses'e gelmeden önce bu ada ile ilgili çok bir fikrim yoktu açıkçası. Santorini, Mykonos ya da Türkiye'ye yakın adalar gibi isimlerini sürekli duyduğumuz adalardan değildi sonuçta. Daha çok yunanlı zenginlerin tercih ettiği, diğer adalara göre biraz daha pahalı ve biraz daha lüks bir ada diye okumuştum internette. Spetses'de, diğer birçok yunan adasında olduğu gibi sakin bir tatil beklemeyin derim öncelikle. Her yer çok kalabalık. Burayı biraz Alaçatı gibi düşünebilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırmadan güzel bir yerde aksam yemeği yiyebilmeniz ya da plajlara erken saatlerde gitmediyseniz boş şezlong bulabilmeniz çok mümkün olmayabilir. Ada gerçekten güzel, keyifli bir ada ama bizim gibi Alaçatı, Bodrum gibi rezervasyonsuz hiç bir şey yapılamayan tatil yörelerinden bunalan, bir daha Temmuz Ağustos aylarında buralara adım atmam diyenlerdenseniz Spetses biraz yorucu gelebilir size. Bu ada yaz başı ya da yaz sonu çok daha keyiflidir eminim ama ben kalabalık seviyorum diyorsanız, buyrun hiç kaçırmayın :)

Spetses'de araba bulunmuyor ama motosiklet ya da ATV kiralayabilirsiniz. Eğer oteliniz hemen merkezde ve feribottan inince yürüme mesafesinde değilse taksi ile de otelinize gidebilirsiniz. Onun dışında ulaşım faytonlar ya da deniz taksiler ile sağlanıyor. Biz her Yunan Adasına inince ilk iş olarak motosiklet kiralarız mutlaka. Bu güne kadar bu konuda hiç sorun yaşamamıştık ancak dediğim gibi burası o kadar kalabalık bir ada ki hiç bir yerde kiralık motosiklet bulamadık maalesef. Kime sorsak en erken 5 gün sonrası için mümkün olduğunu söylüyordu. O nedenle eğer bu adaya gelecekseniz mutlaka motosiklet ya da ATV'nizi önceden ayarlayın. Kalacağınız otelden sizin için ayarlamasını rica edebilirsiniz ki adaya indiğinizde rahat edin. Eğer kendinize ait bir ulaşım aracınız olmazsa ya deniz taksiler ile gezebilirsiniz ki biraz pahalılar ya da adanın çevresini dolaşan otobüslere binebilirsiniz. Ancak sadece iki tane otobüs olduğundan dolayı dolu olabiliyor ve sizi almayabiliyorlar. O zaman da otobüsün arkasından öyle bakakalıyorsunuz. Bir sonraki otobüs için bir saat daha beklemeniz gerekiyor ki onun da boş geleceğinin garantisi yok maalesef.


                                                                                  Deniz Taksi ve Faytonlar

Biz otel olarak gemiden inince hemen yürüme mesafesinde, deniz kenarında bulunan Klimis Otel'de kaldık. Odaları çok buyuk olmasa da tavsiye edebileceğim güzel bir oteldi. Havuzu bulunan, daha buyuk odaları olan çok daha şık bir otel isterseniz Zoe's Club'ı önerebilirim. Otel ayarlama işini çok son dakikaya bırakmayın derim. İyi otellerde yer bulamayabilirsiniz.

Spetses iki günlük bir tatil için ideal bir ada. İki gün kalıp bir diğer adaya geçebilirsiniz. Aegina, Poros, Spetses ve Hydra adalarında ikişer gün kalarak 9 günlük güzel bir tatil planlayabilirsiniz bizim gibi.


                                                                                         Spetses Sokakları

Adanın Dapia diye gecen Liman bölgesinin dışında Old Harbour bölgesi de görülmesi gereken yerler arasında. Özellikle akşam için güzel restoranların çoğu bu bölgede bulunuyor. Bu bölgede deniz ürünleri restoranı olarak Orloff ve ya Tarsanas'i önerebilirim ancak mutlaka rezervasyon yaptırın yoksa yer bulabilmeniz zor maalesef. Hafta sonu ise imkansız neredeyse. Deniz mahsullerinden sıkıldım derseniz yine Old Harbour bölgesinde İl Padrino'yu öneririm. Ancak masaları çok fazla olmadığı için yer bulma sorunu burada da mevcut maalesef.                                                                                       Spetses Restoranları

Plajlarına gelince, bu bölgede gezdiğimiz tüm adaların içinde en iyi plajlar Spetses'de kesinlikle.   Denizi pırıl pırıl ama bazı plajları yine taşlık maalesef. Alaçatı'nın kumsalları gibi plajlar beklemeyin derim.

Kaiki Beach
Adanın merkezinden 1 km kadar kuzeyde güzel bir plaj. İyi müzikler çalan, kalabalık ve daha çok gençlerin tercihi. Fayton ile de gidebileceğiniz hatta yürüyebileceğiniz mesafede. Tavsiye ederim kesinlikle. Ama merkeze en yakin plajlardan biri olduğu için kalabalık olabiliyor. Erken gitmek lazım. Rahat şezlongları var ve havlu getirmenize de gerek yok.  Temiz havlu veriyorlar.

Ag. Marina Beach
Adanin merkezinden guneye dogru 1 km kadar mesafede. Küçük ama guzel bir plaj, şık güzel bir restoranı ve barı var. Sakin bir plaj ama Su sporları da yapabilirsiniz.

Ag. Anargiri Beach
Adanın diğer tüm plajları gibi temiz, pırıl pırıl bir denizi var. Yemek yiyebileceğiniz bir restoranı da bulunuyor.

Kouzounos Beach
Hiçbir tesis , sezlong vs olmayan bakir bir plaj. Özellikle gitmeye deymez kesinlikle. Oradan geçiyorsanız ve sıcakladıysanız bir dalıp çıkalım diyebilirsiniz. Deniz adanın tüm plajları gibi temiz ama çakıl taşlı.

Zogeria Bay
Adada kime sorsak bize önerilen bir plajdı burası ama biz bazı nedenlerden dolayı çok sevmedik. Plaja varır varmaz aç olduğumuz için hemen restoranında bir şeyler yiyelim istedik ama boş olan masaların hemen hepsi için rezerve demeleri ve tavırlarından da hoşlanmadığımız için burada kalmayıp başka bir plaja geçtik. Salaş bir plaj restoranında masaların neden rezerve olduğunu da hala anlamış değilim.

Vrellos beach
Küçük ama sevimli bir plaj. Denizi diğer birçok plaj gibi taşlık ama tertemiz. Aksam 5 gibi müzikle beraber barda dans etmeye başlayanları da görebilirsiniz.

                                                                                           Spetses PlajlarıHiç yorum yok:

Yorum Gönder