Thasos - Yunanistan

Thasos, Marble Beach

     İstanbul'a araba ile yaklaşık 5 saat mesafede çok güzel bir Yunan Adası bulunuyor; Thasos  Pırıl pırıl tertemiz plajları, yemyeşil bir doğası ve çok güzel yemekler yiyebileceğiniz restoranları ile güzel bir tatil adası kesinlikle.    

Nasıl Gidilir?
Thasos'a kendi aracınız ile gidecekseniz mutlaka uluslararası ehliyet almanız gerekiyor. Eğer ilk defa uluslararası ehliyet çıkartıyorsanız 1 yıllık 400 TL civarında bir tutar ödüyorsunuz. Daha önce çıkarttıysanız yıllık 200 TL civarında. Bir de yurtdışı için tatil süresini kapsayan araç sigortası yaptırmanız gerekiyor. 15 gün için, motosiklete 45€, arabaya ise 65€ civarında ödeniyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra yola çıkmaya hazırsınız.

Ai Giorgis Restoran, Makri
Edirne üzerinden İpsala sınır kapısını geçtikten sonra ilk mola verilebilecek yer Dedeağaç. (Alexsandropolis) Eğer vaktiniz varsa Thasos'a giderken veya dönerken burada da biraz vakit geçirip yemek yemenizi tavsiye ederim. En ünlü restoranlarından biri Ntsiotiko. Limanın orada çok bilinen bir yer. Kime sorsanız gösterir. Garsonlar da dahil etrafta herkesin Türkçe konuştuğunu görürseniz şaşırmayın. Bir de Dedeağaç'ı yaklaşık 5 km kadar geçince Makri adında bir sahil kasabası var. Deniz kenarında güzel beach clubları var ama denizi güzel değil kesinlikle. Yine de vaktiniz varsa Makri plajındaki şık restoran Ai Giorgis'de mutlaka bir yemek yiyin derim. Yediğimiz her şeyin tadı damağımızda kaldı diyebilirim.

Dedeağaç'tan sonra da Thasos'a geçmek için feribota bineceğiniz Keromati'ye varıyorsunuz. Yol, feribota kadar, İpsala sınır kapısını geçtikten sonra sadece 190 km. Bayram gibi yoğun günlerde gitmiyorsanız eğer, sınır kapısını geçmek de 20 dakika civarında. Keramoti'den Tasos'a yaklaşık yarım saatte bir feribot kalkıyor ve yol yaklaşık 45 dakika tutuyor.

Nerede Kalınır?
Enavlion Hotel
Adada merkez sayılabilecek birkaç kasaba bulunuyor. Feribottan inilen Limenas, Golden Beach, Limenaria ve Potos bunlardan bazıları. Golden Beach ve Limenaria kalmak için en idealleri kesinlikle.  Biz bu sene Thasos'a iki kere gittik ve ikisinde  de Golden Beach tarafında kalmayı tercih ettik. İlk gittiğimizde Golden Beach'e yürüme mesafesinde hemen sahilde bulunan bir otelde kalmıştık. İkinci gittiğimizde ise, önceki gidişimizde görüp çok beğendiğimiz bir otel olan Hotel Enavlion'da kaldık. Booking.com'da otelde yer yok görünüyordu ama otele mail atınca yer olduğunu öğrenip hemen rezervasyonumuzu yaptık. Otelin çok güzel bir açık büfe kahvaltısı da bulunuyor. 

Nerede Yenir?
Hemen hemen bütün Yunan adalarında olduğu gibi, Thasos'da da Türkiye'den çok daha ucuza çok güzel yemekler yiyebilirsiniz. Adanın sipesyali güneşte kurutulmuş ahtapot. Gerçekten güzel yapıyorlar. Ben güzel bir kalamarı ahtapota her zaman tercih etsem de, eğer siz ahtapot seviyorsanız mutlaka burada deneyin derim.

Golden Beach sahilinde yan yana birçok balık restoranı bulunuyor. Biz Captain Fish'de yemiştik. Ev tipi patates kızartması muhteşem, ahtapotu çok başarılı, kalamarı ise fena değil.  

Şık bir akşam yemeği için ilk tercihiniz Enavlion Otel'in restoranı La Terassa olmalı kesinlikle. Otelde kalmasanız bile bir akşam yemeğinizi burada yiyin mutlaka. Deniz ürünleri restoranı ama pizzası da çok başarılı. Servisi mükemmel. 

Thasos'a gidince mutlaka oğlak eti yemeniz tavsiye edilir. Biz Panagia'da bulunan Elena Restoran'da yemiştik, çok başarılıydı. Panagia, Golden Beach'in üst tarafında bulunan sevimli bir köy. Meydandaki köy kahvesinde oturup, bir şeyler içip serinleyebilirsiniz, ardından da karşı çaprazındaki Elena Restoranda oğlak çevirmenizi yiyin mutlaka. Akşam yemeği için gidebileceğiniz gibi, öğlen için de ideal bir yer. Her yer sıcaktan kavrulurken burası daha serin oluyor.

Simi Restoran
Liman bölgesinde sahilde bulunan Simi Restoran birçok gezi blogu tarafından çok önerilmişti. Biz de deneyelim dedik. Akşamları çok kalabalık oluyor, sıra beklemek gerekiyor denildiği için biz gemden iner inmez öğle yemeği için gitmiştik. Ortamı güzel, keyifli ama yemekleri tam bir hayal kırıklığıydı. Özellikle kalamarı kötüydü diyebilirim. Aynı bölgede önerilen bir diğer restoran da Mesageios. Ancak biz Simi'yi denediğimiz için bu restoranı denemeye vakit bulamıyoruz maalesef. Bir sonraki gelişimizde denemek için not alıyoruz.

Dağların arasında, güzel taş evlerin olduğu, adanın eski başkenti, Teologos Köyü de görülmesi gereken, gidip oğlak yenilmesi gereken yerlerden biri diye okumuştum  ama biz vakit bulup gidemedik maalesef. Buraya akşam üzeri gidip,güneşi batırıp ardından da güzel bir yemek yiyip, keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Burada iki yer öneriliyordu. Birincisi harika et, ve mezeler yiyebileceğiniz yer diye geçen Stelio, diğeri ise çok daha turistik olan, keyifli bir sirtaki gecesi geçirebileceğiniz, tabakların falan kırıldığı Agustos Taverna. Artık bunları da birsonraki gidişimizde deneriz inşallah.

Vakit bulup deneyemediğimiz, bir sonraki gelişimizde artık dediğimiz bir yer daha kaldı. Kazaviti köyünün meydanındaki dev ağacın altındaki restoran. Bu restoranın roka salatası, cacıkisi, kabak çiçeği dolması ve ahtapotu için de muhteşem deniliyordu. Eğer gidip denerseniz, yorumlarınızı beklerim :)

Nerede Denize Girilir?
Golden Beach
Thasos, plaj anlamında çok zengin bir ada. Adanın hemen hemen her yerinden denize girilebiliyor diyebilirim. 60-70 tane plajı bulunuyor. Bundan dolayı, bilinen ünlü plajlarının yanında yeni güzel yerler keşfetmek size kalıyor. Biz adanın çevresinde araba ile tam bir tur atıp, beğendiğimiz her yerde durup denize girmiştik.

Golden Beach; Adanın en uzun kumsalı. Denizi de kumu da çok güzel. Artık buraya sadece plaj demek olmaz sanırım. Arkasındaki sıra sıra restoranları ve bir sürü otel ile birlikte burası bir kasaba gibi olmuş durumda.

Marble Beach ve 100 metre ileride bulunan Saliara Beach Thasos'a gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yan yana iki plaj. Plajların hemen üst tarafında bulunan mermer madenlerinden dolayı kum bembeyaz, tropikal bir ada gibi. Golden Beach tarafından sahili takip ederek gelirseniz yol çok çok kötü. Yukarı, Panagia köyüne çıkıp, oradan gidin mutlaka. Biz sahilden denizi göre göre gideriz dedik ama yol o kadar berbattı ki çok pişman olduk. Marble Beach'de havlunuzu serip oturmanız gerekirken, Saliara Beach'de güzel müzikler çalan, rahat şezlongların olduğu bir tesis bulunuyor. hangisini tercih ederseniz :)

                                     Marble Beach                                                                               Saliara Beach
Paradise Beach; Büyük güzel bir kumsal ama çok popüler olduğu için fazla kalabalık olabiliyor maalesef.

Aliki Beach; Adanın en popüler plajlarından bir diğeri. Plajın hemen arkasındaki restoranlarda yemek yediğinizde şezlonglarında ücretsiz yararlanabiliyorsunuz ama küçük bir plaj olduğu için şezlonglar çok dip dibe. O nedenle biz çok sevmemiştik. Sabah erken saatlerde gidip denenebilir.

Papalimani Beach; Kendine ait sakin bir koyda, arkasında çam ormanları bulunan çok güzel bir plaj. Denizi biz sabah 10:30 gibi gittiğimizde pırıl pırıl çok güzeldi. Sudan çıkmak istemedik resmen. Sonra öğlen gibi dalgalar ile beraber çok pislendi. Sadece o güne özel bir durum muydu, yoksa hep mi böyle oluyor bilemiyorum. Yukarıda set üstünde çok güzel bir restoranı da bulunuyor.

                                   Aliki Beach                                                                              Papalimani Beach

Psili Amos; Güzel bir kumsalı var ve denizi güzel. İki şezlong ve bir şemsiye  için 20€ alıyorlar ama içeride 20€ değerinde yiyecek ve içecek alabiliyorsunuz.

La Scala Beach; Adadaki en organize plaj diyebilirim. Çeşme ve Bodrum'un beachleri gibi bir yer arıyorsanız tam yerine geldiniz. Ancak denizi güzel değildi, suyu bulanıktı biraz. Cam gibi bir su beklemeyin. Bizim Beach Club'lar gibi paralı değil. Sadece yediğinizi içtiğinizi ödüyorsunuz.

Glikadi Beach; Tesis yok, bakir bir plaj ama suyu cam gibi. Geçerken bir dalıp çıkmak için uğrayın kesinlikle.


                                   La Scala Beach                                                                           Glikadi Beach
Livadi Beach; Yukarıdan bakıldığında denizi muhteşem görünüyor. Bir arkadaşımız önermişti ama yolu çok kötü olduğu için gitmedik. Altınızda jeep varsa deneyebilirsiniz :)

Giola Doğal Havuz; Denizin kayaları oyarak açtığı doğal bir havuz burası. Yolu biraz bozuk ama yürüyerek gitmek için de uzak. O nedenle araba ile gidebileceğiniz yere kadar gidin mutlaka. Daha sonra arabanızı park edip, yürüyerek aşağıya denize iniyorsunuz. Tam macera sevenler için.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder