İyon Adaları Turu 1 - Korfu / Yunanistan

        Bir kaç yıldır yaz tatili denince aklıma ilk Yunan Adaları geliyor benim. Bizim yazlık bölgelerin kalabalığından, kalitesizliğinden, saçma sapan fiyatlarından sonra ilaç gibi geliyor. Yaz aylarında neredeyse hiç Türkiye'de tatil yapmıyoruz artık diyebilirim. Türkiye'dekinden çok daha mantıklı fiyatlara çok daha güzel yaz tatilleri yapıyoruz bir kaç yıldır. Tassos bizim için Çeşme gibi oldu mesela. Vakit buldukça araba ile atlayıp kaçıyoruz 3-4 günlüğüne. Durum böyle olunca, her sene 3-4 farklı ada gezdiğimizden Yunanistan'ın Ege Denizindeki 20'den fazla adasını görmüş durumdayız. Hiç birinde de hayal kırılığı yaşamadık doğrusu. Bu yaz 15 günlük bir tatil zamanımız olunca yine araba ile yola çıkıp önce bir kaç günlüğüne Thassos ve Halkidiki yapalım, daha sonra da yola devam edip Yunanistan'ın İyon Denzi tarafındaki adalarını sırasıyla gezelim istedik.

Korfu'ya Nasıl Gidilir?
İstanbul'dan araba ile yola çıkıp direk Korfu'ya gitmek isterseniz yol bir gün için çok fazla gelebilir. O nedenle ya bizim gibi bir iki gün Thassos ya da Halkidiki yapıp, oradan Korfu için yola devam edebilirsiniz ya da uçak ile Atina üzerinden aktarmalı olarak direk Korfu'ya gidebilirsiniz. Halkidiki, ile Korfu feribotuna bineceğiniz İgoumenitsa arası yaklaşık 400 km civarında. Yolun çok büyük bir bölümü otoban olduğu için zorlanmayacaksınız. Uçak ile gitmek yerine kendi arabanız ile giderseniz feribot geçişleri biraz pahalıya geliyor ama ada büyük olduğu için zaten bir araca mutlaka ihtiyacınız olacağından sorun etmiyorsunuz. Bu arada arabanız ile Yunanistan'a geçerken mutlaka uluslar arası ehliyet almanız ve arabanız için de tatil süresini kapsayan sigorta yaptırmanız gerekiyor.  

Korfu'da Nerede Kalınır?
Korfu'da kalmak için en doğru bölge feribottan indikten sonra liman bölgesinin hemen yukarısında kalan Old Town kesinlikle. Bu bölge eski İtalyan kasabalarını da andırıyor biraz. Bütün cafeler, restoranlar bu bölgede bulunuyor. Old Town'da kalmayacaksanız deniz manzaralı güzel, şık bir otel ayarlayıp akşamları arabanız ile gezmek için de buraya gelebilirsiniz.

Korfu'da Ne Yapılır?
Korfu, diğer Yunan Adalarından biraz farklı bir ada. Beyaz evler, mavi pencereler şeklinde tipik Yunan adası mimarisi beklemeyin kesinlikle. Ağırlıklı sarı taş binaları ile daha çok bir Malta, bir İtalya havası var burasının. Çok büyük bir ada bir kere. Araba ile 1-2 saatte tüm adanın çevresini gezelim diyebileceğiniz bir yer değil maalesef. Adada Mc Donald's bile var.  Oradan anlayın büyüklüğünü. Ben daha küçük ve sevimli adaları seviyorum sanırım. İki tam gün ve gece çok rahatlıkla yeterli olur Korfu için. İki günden sonra feribot ile muhteşem plajlara sahip Paxos ve Antipaxox adalarına geçebilirsiniz. Korfu'nun hangi plajlarına gidelim, nerelerde yemek yiyelim, neyi mutlaka görelim derseniz onları da aşağıda yazıyorum sizlere.

Deniz olarak muhteşem plajlar beklemeyin derim. İon adalarının içinde o kadar güzel kumsallara sahip adalar var ki Korfu, onların içinde biraz vasat kalıyor maalesef. Yine de adanın en güzel koyları merkezden kuzeye doğru giderken. Ben internette en beğenilenin Nissaki Bay olduğunu okumuştum ama bizim gittiğimiz dönemde yol çalışmaları nedeniyle yolu kapalı olduğundan gidemedik maalesef.

Agni Beach : Genellikle teknecilerin geldiği küçük bir koy burası. Plajı çok küçük. Biz aç olmadığımız için yemek yemedik ama keşke öğle yemeğini burada yeseydik dedirten çok şık plaj restoranları vardı.

                                                                                                 Agni Beach 

Barbati Beach: Yan yana farklı farklı işletmelerin olduğu taşlık bir plaj burası ama denizi güzel. Piedra del Mar diğerlerine göre daha şık bir işleme ve restoranı da olduğu için yer bulmak daha kolay. Şezlonglarında yatıp yemeğinizi de orada yiyebilirsiniz.  

Krouzeri Beach: Denizi diğerleri gibi çakıl taşlı ama suyu pırıl pırıl. Barbati'den çok daha güzel bir koy kesinlikle. Ancak deniz mahsullü spagettisini beğenmemiştik. 

Palaiokastritsa Beach: Korfu'nun batı kıyıları, doğu kıyıları gibi değil, dağlık biraz. Bu bölgede direk meşhur Palaiokastritsa'ya gidin. İki koyun iç içe geçtiği görülmesi gereken değişik bir yer burası. Sakin bir ortamı olan, kumluk plajlar diyebilirim. Bu bölgede yemek için de biraz ilerideki Alipa Beach'in restoranına gidebilirsiniz. İstakozlu spagettisi muhteşemdi.

                                                                                       Palaiokastritsa Beach

Glyfada Beach'deki Pazuzu için Korfu'nun en yeni ve iddaalı işletmesi diye okumuştum ama biz gidemedik ancak diğer plajlarının çok da muhteşem olmadıklarını düşünürsek ilk burayı deneyin derim.   

Yine de tüm bu beach'ler bir Paxos, Antipaxos adalarının denizleri etmiyor maalesef. Korfu'ya kadar gelmişken mutlaka Paxos adasına geçip görebileceğiniz en güzel denizleri keşfetmeden dönmeyin derim. 

Vlecherna Manastırı
Denizden sonra merkeze gelip, gün batımına doğru, Korfu Adası'nın simgesi durumundaki, Korfu ile ilgili hemen hemen her fotoğrafta görebileceğiniz Vlecherna Manastırını görmeye gidebilirsiniz. Yukarıdaki cafede oturup kahvenizi yudumlarken, manastırı tam tepeden izleyip, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. 

Güneş batıp hava karardıktan sonra güzel bir akşam yemeği için doğruca old town'daki İtalyan restoranı La Famiglia'ya gidin  mutlaka. Bana teşekkür edeceksiniz kesinlikle :) İçerisi de güzel ama dışarıda, açık havada bir masa bulursanız değmeyin keyfinize. Sezar salatası muhteşemdi. Lazanyası ve Prawm Linguini ise süperdi. Bu arada İtalyan restoranı diye pizza da yiyebiliriz diye düşünmeyin. Menüde pizza bulunmuyor.

Korfu'dan sonra muhteşem denizleri için mutlaka gitmenizi tavsiye edeceğim Paxos ve Antipaxos adalarına geçiyoruz. Bu iki güzel adayı da bir sonraki yazımda bulabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder