İyon Adaları Turu 5 - Kefalonya / Yunanistan

Fiscardo
      Bu yaz 15 günlük bir tatil zamanımız olunca araba ile yola çıkıp önce birkaç günlüğüne Thassos ve Halkidiki yapalım, daha sonrada yola devam edip Yunanistan'ın İyon Denizi tarafındaki adalarını sırasıyla gezelim istedik. İyon Adalarından Korfu, Paxos ve Antipaxos adalarını gezdikten sonra, Lefkada, Kefalonya ve Zakintos adalarına geçebilmek için Yunanistan'ın ana karasına feribot ile geri dönüyoruz. Korfu'dan feribot ile ana karaya geçince çok yakın olması sebebiyle öğle yemeği için Parga'ya uğruyoruz. Parga'dan sonra da hedefimiz 2,5 saatlik bir yol yapıp Lefkada adasındaki ünlü plaj Porto Katsiki'ye gitmek.

    Lefkada'dan sonra planımız direk Kefalonya'ya geçmek olduğundan, Porto Katsiki plajından sonra Kefalonya feribotunun kalktığı Vasiliki'ye doğru yol alıyoruz.  Ancak bu sene Vasiliki'deki liman bölgesini kapatıp, marinaya çevirme çalışmaları başladığı için Kefalonya'ya geçişler atık sadece
Nydri'den yapılıyormuş maalesef. Artık hava kararmaya başladığı için Nydri'ye geçmek yerine geceyi Vasiliki'de geçirmeye karar veriyoruz. Sabah da ilk iş Kefalonya feribotuna binmek için Nydri'ye doğru yola çıkıyoruz. Kefalonya feribotu sabah 10:00 ve akşam 17:00 saatleri olmak üzere günde sadece iki kere olduğu için feribotu mutlaka kaçırmamanız gerekiyor. Bunu kaçırırsam hemen bir sonrakine binerim durumu yok maalesef. Lefkada'nın denizlerini çok beğensek de Kefalonya'nın Monte Carlo'su denilen Fiscardo bekler bizi :) 

     Kefalonya için bizim takip ettiğimiz rota çok uzuuun ve zorlu gelebilir. Eğer kısıtlı zamanınız varsa bu güzel adaya uçak ile Atina üzerinden aktarmalı da gelebilirsiniz. Uçak ile gitmek yerine bizim gibi kendi arabanız ile giderseniz feribot geçişleri biraz pahalıya geliyor ama adalar büyük olduğu için zaten bir araca mutlaka ihtiyacınız olacağından sorun etmiyorsunuz. Bu arada arabanız ile Yunanistan'a geçerken mutlaka uluslar arası ehliyet almanız ve arabanız için de tatil süresini kapsayan sigorta yaptırmanız gerekiyor.  

Kefalonya'da Nerede Kalınır?
Adanın Monte Carlo'su olarak da bilinen Fiscardo bölgesinde kalmanızı tavsiye ederim. Biz, Fiscardo Bay Hotel'de kalmıştık. Güzel, şık bir oteldi. Diğer adalarda kaldığımız salaş otellerden sonra ilaç gibi geldi diyebilirim :))


                                                                                 Sevimli Fiscardo Sokakları

Kefalonya'da Ne Yapılır, Nereleri Gezelim? 
Kefalonya çok küçük bir Yunan Adası olmadığı için gezip görebileceğiniz birçok güzel kasabası bulunuyor. Bunlardan en ünlüleri, Lefkada'dan gelen teknelerin de yanaştığı Fiscardo. Adanın Monte Carlo'su olarak geçiyor ama Monte Carlo ile tek benzerliği adanın en lüks bölgesi olması. Yoksa mimarisi tipik, çok sevimli bir yunan adası görünümünde. Güzel tasarım dükkanları, lüks ve çok kaliteli restoranları ile keyifle vakit geçirebileceğiniz bir bölge.

Vasso's Restoran
Fiscardo'da akşam yemeği için liman bölgesinde yan yana sıralanmış birçok restorandan hangisini tercih etseniz pişman olmazsınız ama benim tavsiyem kesinlikle Vasso's Restoran. Ortaya büyük bir Vasso's salata söyleyin, yanına da shrimp saganaki. Porsiyonlar büyük olduğu için bu ikisiyle bile doyarsınız ama oldu ki doymadınız. Bir de deniz mahsullü linguini ya da mantarlı rizotto söyleyin. Sizden iyisi olmaz. Ohhh afiyet olsun :)

Bunun dışında şık ve romantik bir akşam yemeği ya da güzel kokteyller için Votsalo Restoran & Cocktail Bar'ı deneyebilirsiniz. Nefis bir deniz manzarasına sahip olan restoran, Emelisse Otel'in içinde olduğundan dolayı gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Yemek konusuna girmişken bir iki tane daha güzel restoran tavsiyesinde daha bulunayım. İkisi de Agia Efimia yakınlarında bulunuyor. İlki Paradise Beach Restoran. Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini filminin çekimlerinde oyuncular hep burada yemek yediği için popülerliği bu filmden sonra daha da artmış. Diğeri ise The Local. Agia  Efimia taraflarına yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Fiscardo'dan sonra adanın en sevdiğim kasabası Assos oldu kesinlikle. Fiscardo'dan çok daha küçük ama çok sevimli bir kasaba, hatta köy bile diyebilirim. O kadar minik anlayacağınız. Limandaki sevimli restoranlarında güzel bir öğle yemeği yiyip, keyifle manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.


                                                                                      Minik Kasaba Assos

Argostolion ise adanın başkenti olduğu için adanın en büyük kasabası ama Fiscardo ya da Assos'daki sevimli Yunan Adası havası burada yok kesinlikle. Başkent ve adanın en büyük kasabası diye oteli buradan ayarlamayın sakın, pişman olursunuz. Biz sabah 8:00'de Zakintos feribotuna bineceğimiz için Kefalonya'da kaldığımız son gece Argostolion'da kalmak zorunda kaldık mecburen. Çünkü Argostolion, Zakintos feribotunun kalkacağı yere en yakın kasabaydı ve Fiscardo'dan feribota gelebilmek için sabahın köründe 1,5 saat kadar yol yapmamız gerekecekti. Feribota yakın olsa son gece de kesinlikle Fiscardo'da kalırdık.

Sami ve Agia Efemia kasabaları da standart kasabalar diyebilirim. Süreniz kısıtlı ise buralar için vakit harcamayabilirsiniz. Sami, Argostoli'den sonra adanın en büyük limanı ve buradan her gün Patra ve İthaka'ya günübirlik geçebileceğiniz tekneler kalkıyor. Biz vaktimiz kısıtlı olduğu için bu adalara geçmedik ama sizin vaktiniz varsa aklınızda olsun.

Bu kasabaları gezmek dışında zamanınızın çok büyük çoğunluğunu plajlarda geçireceğinizi sanıyorum. O nedenle artık Kefalonya'nın plajlarından bahsetmenin vaktidir. Kefalonya'da birçok güzel plaj bulunuyor ama en popüler olan ve gittiğinizde mutlaka görmelisiniz diyeceğim iki plaj var. Myrtos Beach ve Antisamos Beach

Myrtos Beach
Myrtos Beach'in fotoğraflarını gördüğümde çok beğenmiştim ve fotoğraflardaki kadar güzel mi gerçekten diye çok merak ediyordum. O nedenle Fiscardo'daki otelimize yerleşir yerleşmez bu güzel plajı görmek için hiç vakit kaybetmeden yola çıkıyoruz. Dağlardan kıvrıla kıvrıla giderken muhteşem manzaralar ile karşılaşacaksınız. Dağların tepelerinde bulutlar, aşağıda mavinin her tonu. Buradaki doğa harika, sanki fiyordlardaki gibi. Tamam biraz abartmış olabilirim :)) Araba ile giderken yolları biraz dar ve dağların tepelerini aşarak gidiyorsunuz. Bir de bunun üstüne Myrtos Beach'e asıl giden yol heyelan nedeniyle kapalı olduğundan dolayı dik yamaçlardan, çok daha zor bir yoldan inmek zorunda kalıyoruz ama Myrtos'a varınca manzara o kadar muhteşem ki hepsine değiyor gerçekten. Plajda tesis bulunmuyor. O nedenle giderken yanınıza şezlong, şemsiye, su falan almayı unutmayın.

Kefalonya'nın ünlü plajlarından bir diğeri olan Antisamos ise Sami kasabasına 5 dakika mesafede bulunuyor. Bu plaj da Myrtos gibi taşlık ama deniz pırıl pırıl.  Bu plajda yemek yiyebileceğiniz restoranlar, şezlong ve şemsiye mevcut ancak çok geç gelmezseniz iyi olur. Yoksa yer bulamayabilirsiniz. Nicolas Cage ve Penelope Cruz'un oynadığı Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini filminin plaj sahneleri de bu plajda çekilmiş olduğundan dolayı ünlü biraz da. Ada'ya gelmeden önce bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.


                                                                                         Antisamos Beach

Çok fazla vaktimiz yok, günümüzü Fiscardo ve yakın çevresinde geçirelim diyorsanız Fiscardo'ya en yakın plajlardan bir tanesi Emplisi. Plajda tesis ve şezlong yok. Deniz bir çokları gibi burada da taşlık ama pırıl pırıl. Sadece merkeze yakın olduğu için biraz kalabalık olabiliyor.  Emplisi'den biraz ileri de de Kmilia Beach bulunuyor. Her yerde tam bir gizli cennet diye okumuştum ancak araba ile tam plaja kadar gidilemiyor maalesef. Arabayı park ettikten sonra 10-15 dakika kadar ormanın içinden plaja yürümeniz gerekiyor. Biz artık yorulmaya başladığımız akşam saatlerine doğru orada olduğumuzdan dolayı yürümek istemediğimiz için vazgeçtik. Bizim gibi yürümek istemeyen bir sürü kişi olacağından dolayı sakin bir plaj arıyorsanız muhtemelen burasıdır. :)

Taşlık olmayan, güzel kumsalları olan plajlar arıyorsanız Lassi tarafını tercih etmelisiniz kesinlikle. Bu bölgedeki Makris Gialos ve ya Platis Gialos plajlarını tercih edebilirsiniz.

Melissani Cave
Plajların dışında Kefalonya'ya gelmişken görmeden kesinlikle dönmeyin diyeceğim bir yer daha var. Melissani Cave. Yaklaşık 50 yıl kadar önce olan büyük depremde toprağın çökmesi ile ortaya çıkmış bir yer altı gölü burası. İçeriye yukarıdan çok güzel bir ışık vuruyor ve mistik bir hava yaratıyor. Minik kayıklar ile gölün içinde gezdiriyorlar sizi. Yazın o sıcağında bile serin olduğundan dolayı hiç çıkmak istemiyor insan.

Birkaç günlük çok keyifli Kefalonya tatilimizden sonra İyon adalarının sonuncusu ve en güneydeki olan Zakintos'a çeviriyoruz rotamızı. Artık merak ile beklediğim Navagio, Shipwreck'i görme zamanıdır...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder